Konsultanci EUDECO posiadają długoletnie doświadczenie w sporządzaniu wycen nieruchomości oraz ruchomości dla celów zabezpieczeń wierzytelności kredytodawców.
Wyceny nieruchomości i ruchomości wykonujemy dla celów:
Nasi rzeczoznawcy posiadają licencje zawodowe. Wyceniamy nieruchomości oraz ruchomości dla różnych celów na terenie całego kraju. Nasi eksperci posiadają długoletnie doświadczenie w wycenach wielu typów nieruchomości oraz ruchomości. Do każdego przedsięwzięcia dobieramy zespół specjalistów biorąc pod uwagę przedmiot oraz stopień złożoności zlecenia.
W zależności od ww. uwarunkowań określamy wartość rynkową nieruchomości (zarówno dla aktualnego sposobu użytkowania jak i alternatywnego / optymalnego sposobu użytkowania), bądź wartość odtworzeniową nieruchomości. W razie potrzeby szacujemy również wartość indywidualną nieruchomości (wartość uwzględniającą wymagania inwestora lub zamierzenia dotyczące rozwoju wycenianej nieruchomości).
Wyboru metody stosowanej do określenia wartości rynkowej nieruchomości dokonujemy przy uwzględnieniu:
W trakcie procedury wyceny nieruchomości staramy się stosować w możliwie największym zakresie rynkowe metody wyceny – przede wszystkim podejścia zmierzające do określenia wartości rynkowej nieruchomości: podejście porównawcze, podejście dochodowe, podejście mieszane.
Podejście porównawcze stosujemy w przypadku istnienia wiarygodnych danych o cenach transakcyjnych przy wycenach nieruchomości komercyjnych.
Podejście dochodowe wykorzystujemy przy wycenie nieruchomości komercyjnych: magazynowych, produkcyjnych, usługowo-handlowych. W przypadku nieruchomości, które są lub mają być przedmiotem robót budowlanych polegających na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie, montażu, remontu i rozbiórki, stosujemy podejście mieszane zawierające elementy podejścia porównawczego, dochodowego i kosztowego.
Dla wyceny w podejściu dochodowym korzystamy z wypracowanych przez nas modeli finansowych.
W przypadku nieruchomości będących w trakcie realizacji określana jest wartość rynkowa według stanu po zakończeniu inwestycji (podejściem dochodowym lub porównawczym), można także określić stopień zaawansowania inwestycji – metodą elementów scalonych.
W uzasadnionych przypadkach wykonywana jest wycena porównawcza gruntu.
W razie braku możliwości dokonania wyceny w podejściach rynkowych bądź gdy wymóg taki nakładają przepisy szczególne, jesteśmy przygotowani do oszacowania wartości nieruchomości w podejściu kosztowym (w technikach: wskaźnikowej, elementów scalonych lub szczegółowej).
Specjalizujemy się przede wszystkim w wycenach większych inwestycji o charakterze mieszkaniowym oraz w wycenach nieruchomości komercyjnych (dla różnych celów, w tym dla zabezpieczenia kredytu bankowego lub w ramach wyceny przedsiębiorstwa).
Jedną z naszych ważniejszych specjalizacji jest wycena wartości aktywów trwałych dla potrzeb sprawozdawczości finansowej (wg wymagań ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej), w tym wycena wartości godziwej, określanie okresu użytkowania środków trwałych oraz ich wartości końcowej i wartości odzyskiwanej.
Eudeco jest firmą wiodącą na rynku polskim w zakresie pełnienia funkcji Project Monitora. Świadczy usługi nie tylko w kraju, ale również za granicą.
Project Monitor (bankowy inspektor nadzoru) to najczęściej zespół inżynierów z dużą wiedzą zawodową i doświadczeniem wspierający pracowników banku. Projekt Monitor nadzoruje proces inwestycyjny w interesie banku i dokumentuje swoją pracę w formie raportów.
Rola Project Monitora polega na sporządzaniu raportów wstępnych, raportu zamknięcia oraz miesięcznych raportów z postępu prac określających stan realizacji projektu – kredytowanej inwestycji, w tym:
Koncentruje się na sprawdzeniu dokumentacji technicznej i harmonogramu rzeczowo-finansowego, zawiera opinię o:
Dokument z oceny stanu zaawansowania prac budowlanych oraz sprawdzenia przebiegu budowy pod kątem rachunkowym, rzeczowym i finansowym (w tym sprawdzenia faktur wystawianych przez wykonawców i dokonanych płatności). Obejmuje:
:
Nasi Inżynierowie pełnią rolę bankowego Projekt Monitora dla instytucji finansujących/kredytujących inwestycje takich jak m.in. BZ WBK S.A., Polbank EFG, DnB Nord, ING BŚ, LaCaixa Oddział Polska, Raiffeisen Bank Polska, PeKaO S.A. , BRE Bank SA.
Audyty stanowią dla banku odpowiedź na pytanie co do słuszności udzielonego kredytu pod kątem rzeczowo – finansowym. W ramach audytu weryfikujemy nie tylko założenia projektowe i kosztowe, ale również wydajemy opinię nt. przyjętych/zastosowanych technologii w zakładach produkcyjnych, przygotowujemy analizy ekonomicznej opłacalności danego projektu. W przypadku inwestycji znajdujących się w Departamentach Restrukturyzacji i Windykacji odpowiadamy na pytanie czy bank powinien zwiększyć kwotę finansowania, analizujemy wydatki już poniesione oraz do poniesienia przygotowując jednocześnie opinię co do ich celowości.
Do każdego audytu, ze względu na specyfikę i charakter, budujemy zespół specjalistów w skład, którego wchodzą zwykle: inżynierowie budownictwa, analitycy oraz specjalistów w zakresie danej branży bądź technologii. Ze względu na unikalność oraz specyfikę każdego z tych projektów zwykle zakresy ustalamy indywidualnie. Niemniej poniżej przedstawiamy ogólne, zwyczajowo przyjmowane zakresy.
Raporty TDD sporządzamy dla: